Należy pamiętać, że trauma, jest reakcją jednostki na wydarzenie, a nie samym wydarzeniem. Dlatego traumą może być trudna sytuacja, z którą nie umiemy sobie poradzić - zarówno w szkole, w pracy, jak i w domu. Codzienne życie w przewlekłym stresie to ogromny wysiłek dla naszego organizmu, prowadzący do wielu problemów ze zdrowiem:
Chroniczne napięcie: napięte mięśnie, ból karku, migreny, zaciśnięte zęby, zgrzytanie zębami podczas snu, nieuzasadniona potliwość, nerwowość, zawroty głowy, ściskanie w gardle.
Emocje: drażliwość, gniew, przygnębienie, uczucie beznadziei, brak energii, skłonność do płaczu, ogólny lęk, uczucie ciężkości, wydłużone okresy depresji, strach, zaburzenia snu, nadmierne zamartwianie się, trudności z koncentracją, frustracja, zapominanie.
Przed terapią przeprowadzany jest szczegółowy wywiad kwalifikujący do SSP. Reakcje w przebiegu treningu są dokładnie omawiane przez prowadzącego, w celu zapewnienia poczucia bezpieczeństwa podczas sesji oraz pobudzenia procesu samoregulacji poprzez uświadomienie sobie zmian zachodzących w funkcjonowaniu psychofizjologicznym.