SOUND & SAFE PROTOCOL (SSP)

TRENING SŁUCHOWY

Trening słuchowy SOUND & SAFE PROTOCOL (SSP) jest oparty na teorii poliwagalnej Stevena W. Porgesa, profesora psychiatrii na Uniwersytecie Karoliny Północnej, eksperta w dziedzinie psychofizjologii rozwojowej i behawioralnej neurologii rozwojowej. SSP to „gimnastyka neuronalna” ucha środkowego, regulujący stan pobudzenia układu nerwowego poprzez oddziaływanie na nerw błędny (nervus vagus). Celem tego treningu jest regulacja emocji, zachowań i reaktywności układu nerwowego, co bezpośrednio może wpłynąć na:

• poprawę komunikacji dwukierunkowej u osób z autyzmem,
  • uporządkowanie emocji, także w sytuacji traumy (w tym PTSD),
  • radzenie sobie z nadwrażliwością słuchową,
  • wsparcie w kształtowaniu nowych wzorców zachowań u osób ze spektrum autyzmu.

Jeśli rodzice zauważają u dziecka:

• nadwrażliwość na dźwięki
  • trudności z regulacją emocjonalną
  • nadpobudliwość
  • zaburzenia kontaktu
  • zaburzenia koncentracji uwagi
  • wybiórczość pokarmową
  • zaburzenia snu
  • miała miejsce trauma szpitalna

Należy pamiętać, że trauma, jest reakcją jednostki na wydarzenie, a nie samym wydarzeniem. Dlatego traumą może być trudna sytuacja, z którą nie umiemy sobie poradzić - zarówno w szkole, w pracy, jak i w domu. Codzienne życie w przewlekłym stresie to ogromny wysiłek dla naszego organizmu, prowadzący do wielu problemów ze zdrowiem:

Chroniczne napięcie: napięte mięśnie, ból karku, migreny, zaciśnięte zęby, zgrzytanie zębami podczas snu, nieuzasadniona potliwość, nerwowość, zawroty głowy, ściskanie w gardle.

Emocje: drażliwość, gniew, przygnębienie, uczucie beznadziei, brak energii, skłonność do płaczu, ogólny lęk, uczucie ciężkości, wydłużone okresy depresji, strach, zaburzenia  snu,  nadmierne zamartwianie się, trudności z koncentracją, frustracja, zapominanie.

Przed terapią przeprowadzany jest szczegółowy wywiad kwalifikujący do SSP. Reakcje w przebiegu treningu są dokładnie omawiane przez prowadzącego, w celu zapewnienia poczucia bezpieczeństwa podczas sesji oraz pobudzenia procesu samoregulacji poprzez uświadomienie sobie zmian zachodzących w funkcjonowaniu psychofizjologicznym.

Zdjęcie autorstwa Felix Mittermeier, @dianne-60973 oraz @adara-2317439 z Pexels